Final

A function f(x) that is continuous on a closed interval [a,b] takes on every value between f(a) and f(b). In other words it says that if f is continuous on [a,b] and if y0 is a value between f(a) and f(b), then y0=f(c) for some c that is between a and b. This theorem is the reason the graphs of a continuous function on an interval can not have any breaks or holes.

The Intermediate Value Theorem tells us that...

Oh, crap.

The Intermediate Value Theorem actually tells us a story of despair. A story about a boy who foreseeably fails the final part of numerous unsuccessful attempts to study mathematics. In the end, he cuts his wrists with an integral symbol shaped blade. But instead of dying, he just becomes an emo. How appropriate.

10 yorum var:

Acetaminophen dedi ki...

Has the story of the boy ended? Of course not! The boy then tried to act like a homosexual just to get laid, and then defended this act citing that this is a new millenia and experimentalism is not unheard of. Then a mob got gathered and they cut his wrists. All's well that ends well.

Not: Evet fonksiyonlara diyecek birşey bulamadım emolara sardırdım.

erengy dedi ki...

Herkes emo'lara saldırıyor zaten. Ayıp, onlar da insan. Mesela ben az önce rüyamda bir emo'ya rastladım. Halini hatrını sorunca çok duygulandı ve sarıldı bana, höst dediysem de bırakmadı. Örnekten de anlaşılabileceği üzere emo'lar da insandır.

Acetaminophen dedi ki...

Ya da "emoları sevelim, sevmeyenlere sevdirelim". Ya da omoları da sevebilirğriri.. OMO! ACE! EMOYLA ACE ARASINDA BAĞLANTI KURDUM!!!






























Örnekten de anlaşılacağı üzere, ace kötü bir gün geçirmiştir.

Laçin dedi ki...

Yok artık!?!

CresceNet dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
erengy dedi ki...

Bir daha da İngilizce yazı yazarsam iki olsun. LOL.

Ayna-i Marzî dedi ki...

Aynı kişi benim bloga da gelip reklamını yapmıştı, gerçi ben ingilizce yazmıyorum hiç ama herhalde Boston cream pie diye görünce Fransızca anladığımı zannetti :)

erengy dedi ki...

"Spam'in evrensel dili" dedikleri bu olsa gerek. (:

Adsız dedi ki...

intermediate value theorem ne ki,
bir generalized mean value therorem vardır ki dillere destan.

judas dedi ki...

İntegralden... ühühü... nefret... ühü... Ediyorum! Türevden de! Limitten de! Ah ulan Nil! Ah ulan Nil! Senin yüzünden tüm üniversite hayatım söndü. Ne biçim öğretmenmişsin sen?